Juridische strijd om subsidies voor sporthype padel

Je spreekt het uit als ‘padèl’, met de klemtoon achteraan. En tennisclubs kunnen niet snel genoeg velden aanleggen voor deze jonge sport, een soort kruising tussen tennis en squash.

‘Het is de snelst groeiende sport in Vlaanderen’, zegt Gijs Kooken van Tennis Vlaanderen. ‘Je zit al snel aan 6 à 7.000 mensen die het ondertussen in competitie spelen of die lid zijn van een club.’

Dat succes leidt nu tot een rechtszaak. ‘Wij waren met padel begonnen: wij organiseerden de eerste wedstrijden, wij begeleidden de mensen die een terrein wilden aanleggen’, zegt Jan Bonnarens van Padel Vlaanderen. ‘En dan heeft Tennis Vlaanderen ons gekopieerd en leeggezogen.’

Tennis Vlaanderen begon een jaar of twee geleden met een eigen werking en eigen competities. ‘Ze krijgen daar ook subsidies voor van Sport Vlaanderen: 90.000 euro per jaar, voor vier jaar’, zegt Bonnarens. ‘Dat kan niet. Tennis Vlaanderen moet tennis aanbieden aan zijn leden. Ze zijn een zogenaamde unisportfederatie die wettelijk maar één sport mag vertegenwoordigen. Maar door padel als een doorslagje van tennis te verkopen, palmen ze dat volledig in. Daardoor hebben we personeel moeten ontslaan en tienduizenden euro’s schade geleden.’

De subsidies van Sport Vlaanderen zijn de inzet van een rechtszaak die Padel Vlaanderen heeft aangespannen. De organisatie stapte ook naar de Raad van State om padel op de lijst met officiële sporttakken te laten zetten.

Bij Tennis Vlaanderen zegt Kooken dat er ‘talloze pogingen zijn geweest om met Padel Vlaanderen tot een vergelijk te komen’. Maar dat is dus niet gelukt. ‘Padel zit wel degelijk in het verlengde van tennis’, zegt Kooken nog. ‘We kregen zoveel vragen van onze clubs dat we niet anders konden dan naar hen te luisteren.’

Vlaams minister van Sport Philippe Muyters (N-VA) wil niet ingaan op de inhoud van de rechtszaak. ‘Maar om subsidies te krijgen, moet Padel Vlaanderen wel erkend zijn als federatie. Daar moet je een minimumaantal leden voor hebben en een link met een internationale federatie. Dat is niet het geval.’

Padel is een racketsport die overgewaaid komt uit Zuid-Amerika. Je speelt het alleen of in dubbel, op een terrein dat kleiner is dan een tennisveld en dat omringd is door glazen of betonnen wanden. Je racket heeft geen snaren maar is volledig gemaakt van kunststof. De bal blijft in het spel als hij eerst de grond raakt en daarna de wanden. Dat zorgt voor langere rally’s. De puntentelling gebeurt zoals bij tennis.